ראשי  |   ארכיון  |   קישורים נוספים  |   מה אפשר לעשות ?  |  English  |  Français  |  al.nueman@gmail.com


דו"ח אודות ההתפתחויות באל-נועמן - מרץ 2007

המצור הישראלי על נועמאן מתהדק. בניית הגדר הושלמה, כך שהיציאה החוקית היחידה מהכפר, והיחידה שניתן לעבור בה עם רכב, היא דרך מסוף של משמר הגבול- מתחם מוקף גדר שבמרכזו מגדל אימתני (פיל-בוקס). את המסוף מאיישים בדרך כלל שלושה שומרים מחברת אבטחה פרטית וחייל/חיילת מג"ב. הכניסה מותרת רק למי שרשומים בתעודת הזהות כתושבי נועמאן, כלומר לתושבי נועמאן אסור לקבל אורחים, להזמין רופא במקרים דחופים, או, כפי שאירע לאחרונה, וטרינר שיטפל בעיזים. כמו כן, אסור להכניס דרך המסוף סחורה חקלאית, ותושבים שמבקשים להכניס שקים של קמח או אורז נדרשים לעתים קרובות לפרק אותם לשקיות קטנות. כיוון שרק לתושבי נועמאן מותר להכניס רכבים דרך המסוף, לא יכלה משאית פינוי האשפה להיכנס לכפר משך זמן מה. בסופו של דבר הושג כנראה אישור כניסה מיוחד עבור המשאית.

בעוד חייהם של התושבים הופכים יותר ויותר מסובכים, נמשכות במרץ העבודות בתחומי הכפר על מסוף סחורות גדול, וחודשה העבודה על הכביש החדש להתנחלויות תקוע ונוקדים שיעבור דרך הכפר. תוואי הכביש חותך את השביל המשובש ממילא שמוביל מנועמאן לאום טובא. ילדים שהולכים לבית ספר באום טובא וצור באהר, בעלי תעודות כחולות שיוצאים לעבודה בירושלים, ומבקרים המגיעים מכיוון ירושלים נדרשים לעקוף בורות ולטפס על סלעים כדי להגיע לכפר.

בימים אלה הגישו תושבי נועמאן עתירה לבג"ץ- הם דורשים: הפסיקו את האבסורד, העבירו את הגדר כך שנועמאן תהייה בצד הפלסטיני או תנו לנו תושבות בירושלים. בעבר נדחו בקשות דומות "מסיבות תכנוניות". להעביר את הגדר, הטרמינל והכביש החדש- יקר. לתת לתושבי נועמאן תושבות - תקדים "מסוכן". המצב שבו שיקולים "תכנוניים" מספיקים כדי לשים כפר במצור אינו יכול להיות מקובל עלינו, כאזרחי ישראל.

מכתבים ניתן לשלוח לשר הבטחון, ראש מנהלת הגדר ואישים ציבוריים אחרים אשר לדעתך נוגעים לעניין. הנה נוסח אפשרי למכתב כזה:

כבוד שר הבטחון

תוואי גדר ההפרדה בדרום-מזרח ירושלים פוגע במידה בלתי נסבלת בתושבי הכפר אל-נועמאן. דרכם לכיוון ירושלים וישראל חסומה, פיזית וחוקית, ועל הדרך לשטחים, דרך הגדר, מוצב מחסום. למעשה, מדינת ישראל הטילה מצור על הכפר הקטן הזה- לתושביו אסור לקבל אורחים (או רופאים) או להכניס סחורות, וכל תנועה שלהם תלויה באישורם של שוטרי מג"ב. אלו הם תנאי חיים בלתי אפשריים. יש להחליט- או להזיז את תוואי הגדר כך שאל-נועמאן תהיה בצד הפלסטיני, או להפוך את אנשי הכפר לתושבי ירושלים ולפתוח את הדרך שנחסמה. המשך המצור אינו מוסיף כבוד או בטחון למדינת ישראל.

('בברכה,' וכו')


Make your own free website on Tripod.com